ΠΙΝΑΚΑΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΘΕΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΠΙΝΑΚΑΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΘΕΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ

ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ, ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ, ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΤΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ Η ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΜΕ ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΩΝ


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Φυσική νομος του Κουλόμπ

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Φυσική νομος του Κουλόμπ Empty Φυσική νομος του Κουλόμπ Τετ Νοε 03, 2010 7:54 pm

maria.papan.



Γεια σας.
Θα ήθελα αν έχετε τον χρόνο να μου πείτε με λίγα λόγια την παρακάτω ένοια η οποία αναγράφετε στο βιβλίο φυσικής γ τάξης σελίδα 23 με απλά λόγια. Διότι αύριο γράφω διαγώνισμα.
Η ένοια λέει:
Το μέτρο της ηλεκτρικής δύναμης (F) με την οποία αλληλεπιδρούν δύο σημειακά φορτία (q1 και q2) είναι ανάλογο του γινομένου των φοτρίων και αντιστρόφως ανάλογο του τετραγώνου της μεταξύ τους απόστασης (r)
---
Το κοίταξα και σε ένα βοήθημα αλλά γράφει ακριβώς τα ίδια δίχως να καταλαβαίνω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μαρία Παπανδρέου

2Φυσική νομος του Κουλόμπ Empty Νομος του Coulomb ΑΠΑΝΤΗΣΗ Πεμ Νοε 04, 2010 10:43 pm

Admin


Admin

Μαρία,

Αν θέλεις να διατυπώνεις τις απορίες σου, να μου δίνεις κάποιο χρονικό περιθώριο 3-4 ημερών, γιατί λόγω δουλειάς δεν κοιτάζω κάθε μέρα τα μηνύματά σας. Σχετικά με την ερώτηση:
Η έννοια λέει:
Το μέτρο της ηλεκτρικής δύναμης (F) με την οποία αλληλεπιδρούν δύο σημειακά φορτία (q1 και q2) είναι ανάλογο του γινομένου των φορτίων και αντιστρόφως ανάλογο του τετραγώνου της μεταξύ τους απόστασης (r)


Ο τύπος είναι F = k*(q1*q2)/r^2

Δηλαδή, αν δύο φορτία ηλεκτρικά q1 και q2 έρθουν σε απόσταση r θα δεχθούν ηλεκτρική δύναμη F. Αν το ένα φορτίο q1 το διπλασιάσω, θα διπλασιαστεί η δύναμη F (2q1 -> 2F). Αν το υποδιπλασιάσω q1/2 θα υποδιπλασιαστεί η δύναμη F/2. Αν το μέγεθος φορτίο q1 (ή q2) και η δύναμη F EINAI ΑΝΑΛΟΓΑ.

Αν τώρα διπλασιάσεις την απόσταση υποτετραπλασιάζεται η F (2r -> F/4). Δηλαδή η F είναι ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΩΣ ΑΝΑΛΟΓΗ , ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ ΤΟΥ r


Δες και αυτά!
https://www.youtube.com/results?search_query=coulomb%27s+law+examples&aq=2

ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!

https://apantelakis.forumgreek.com

3Φυσική νομος του Κουλόμπ Empty Απ: Φυσική νομος του Κουλόμπ Πεμ Νοε 04, 2010 11:51 pm

maria.papan.



Ναι όντως αλλά είχα περιορισμένο χρόνο στο ίντερνετ. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας θα μου φανούν πολύ χρησιμες στο μέλλον. Διότι στο τεστ είτε μου τα λέγατε είτε όχι δεν θα έγραφα καλά οπότε δεν πειράζει. lol!
Ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σας.
Για περαιτέρω απορίες θα σας ρωτάω πιο νωρίς ώστε να είμαι σίγουρη. Ευχαριστώ και πάλι.
Μαρία.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης